Kostka Brukowa
Zasada 30/70

Różnica w cenie między najtańszą kostką Standard a podstawową kostką Premium

Różnica w kosztach całej inwestycji przy najtańszej kostce Standard i podstawowej kostce Premium

Różnica w cenie między najtańszą kostką Standard a Najdroższą kostką premium

Różnica w kosztach całej inwestycji przy najtańszej kostce Standard i Najdroższej kostce Premium


70% Pozostałe koszty inwestycji

30% Koszt zakupu kostki

Zasada 30/70

Czyli kostka to tylko część inwestycji

Przy planowwaniu inwestycji dokładnie analizujemy wszystkie koszty, często próbując znaleźć w ten sposób oszczędności. Na warsztat bierzemy ceny jednostkowe, co zwłaszcza w przypadku tworzenia kosztorysu wykonania nawierzchni, może okazać się mylące. Dokładne przeanalizowanie nakładów poniesionych na inwestycję pokaże nam bowiem, że wybór tańszej kostki w dłuższej perspektywie nie zawsze będzie się nam opłacać.
     Wybór kostki Premium nie będzie miał największego wpływu na wielkość nakładów poniesionych na wykonanie nawierzchni. Koszty całej inewstycji mogą się zwiększyć od około 8% do 22%, co przy całym kosztorysie jest stosunkowo niewielką kwotą. Natomias w zamian za to zyskujemy wysoką jakość, estetykę i komfort użytkowania przez długie lata.

SYSTEM ALS

Czym jest ALS, czyli Anti Liquid System?

To nowatorski system ochrony powierzchni kostki brukowej opracowany przez firmę Libet. Znalazł on zastosowanie w szlachetnych kostkach brukowych linii Libet Decco, w niektórych produktach z linii Impressio oraz Completto. Ta nowoczesna technologia uszczelniająca kostki od wewnątrz już w procesie produkcji, czterokrotnie zmniejsza nasiąkliwość powierzchni, zabezpiecza ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz ogranicza powstawanie plam, wykwitów i zazielenień. Dzięki zastosowaniu systemu ALS nawierzchnię łatwiej utrzymać w czystości, dłużej też zachowuje ona swój oryginalny kolor.

PORADY BRUKARSKIE

Zasada układania z trzech palet

Różnice te wynikają z faktu, że kostka ze względu na swoje składniki sama jest produktem naturalnym, który podlega wahaniom odcieni. W przypadku kostek Colormix wybieranie z palet powinno następować w pionie. Pozwala to ujednolicić wygląd bruku w przypadku drobnych naturalnych odchyleń od barwy lub wysokości kostki.

BIAŁE WYKWITY

Osady wapienne w postaci białych wykwitów na nawierzchni z betonowych kostek są zjawiskiem naturalnym. Z reguły jest to efekt procesów fizykochemicznych zachodzących w betonie podczas jego wiązania i twardnienia w zmiennych warunkach atmosferycznych. Niekiedy jednak mogą wystąpić na skutek nieprawidłowo wykonanej podbudowy. Wykwity są jedynie czasowym obniżeniem estetyki, nie niszczą nawierzchni i nie wpływają na jej eksploatację.

CZYSTOŚĆ NA CO DZIEŃ

Nawierzchnie z kostek brukowych i płyt tarasowych nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych (wyjątek stanowi impregnacja płyt tarasowych). Jednak trzeba o nie dbać i nie dopuszczać do trwałych zanieczyszczeń czy uszkodzeń. Pielęgnacja tarasu, ścieżek czy podjazdów polega na regularnym ich zamiataniu, a w razie potrzeby zmywaniu wodą, jak również regularnym usuwaniu roślin przerastających między kostkami i uzupełnianiu fug z piasku.